PVC Granule

[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”2298″ img_size=”large” alignment=”center”][vc_empty_space][wgl_custom_text font_size=”30″]

PVC Granule or PVC Compound

[/wgl_custom_text][vc_empty_space][vc_column_text]

PVC toz, diğer hammadde kaynaklarına oranla çok düşük termal dayanıklılık ve yüksek erime viskozitesi nedeniyle tek başına işlenmesi mümkün olmayan bir maddedir. Bu nedenle PVC granül şekline getirilerek kullanılır. PVC granülleri ise vinil klorür adlı maddenin polimerleşmesi ile oluşan yeni bir içeriktir. Opak, saydam, yumuşak ve sert türleri vardır ve termoplast şeklinde çeşitli kimyasallar ile işlenerek bazı maddelerin yapımında kullanılabilir. Diğer bir anlatımla hurda olarak alınan plastikler bir takım makineler aracılığı ile önce çapak denilen formlara getirilir. Sonrasında ise diğer kimyasal bileşikler ilave edilerek, çapakları eritilip granül formuna dönüştürülür.

Günlük yaşamdan en çok bilinen şekli ile PVC granülleri genellikle kablo yapımında kullanılmaktadır. Yapımı hem güç, hem de çok pahalı olan lastik yerine PVC granüllerinin kullanılması zamandan ve paradan oldukça tasarruf edilmesini sağlamıştır. Herkesin bildiği gibi yapay deriden üretilen eşyalar, pencere-kapı conta ve fitilleri, yumuşak oyuncaklar, su hortumları, zemin döşeme malzemeleri gibi bir çok eşyanın büyük bir bölümü PVC granül maddesi ile hazırlanır. 

[/vc_column_text][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][wgl_custom_text font_size=”30″]

APPLICATION FIELDS

[/wgl_custom_text][vc_empty_space][wgl_custom_text font_size=”16″]

1. Industrial Applicatins

PVC granüllerinin kullanıldığı bir çok endüstriyel alan mevcuttur. Bunlar kablolar, profiller, hortumlar, contalar, kapı ve pencere profilleri, H-bantlar, montaj ekipmanları ve diğer tüm özel sanayi uygulamalarında geniş yer kaplar.

2. Medical Applications

Medikal sektöründe oksijen maskeleri, IV tüpleri, regülatörler, idrar torbaları, tek kullanımlık laboratuar tüpleri, glikoz ve kan torbaları gibi alanlarda PVC granüllerinden faydalanılır.

3. Packaging and Food Contact Applications

Günlük hayatın ayrılmaz bir parçası olan gıda endüstrisinde de PVC granüllerinin ayrı bir yeri vardır. Öyle ki şişeler, blister ambalaj filmleri, taç kapakları gibi maddelerin üretiminde kullanılmaktadır. Öte yandan PVC granül ve bileşiklerinin farklı türevleri yine cihaz bileşenlerine ait kutular, konnektörler, ofis ekipmanları, bant, kablo yalıtımı, kaplama malzemeleri, alev almayı önleyen maddeler, yüksek sıcaklık kablo uygulamaları, sabit kaplamalar, kaynak kablolaro ve daha bir çok kaplama malzemesi içerisinde kullanılır.

[/wgl_custom_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row]